Truhlárna


Naše truhlárna se zabývá zakázkovou výrobou oken a dveří z masivu

 

Euro okna - profil IV 68

popis okna :

Tento profil okna je používaný v administrativních budovách, bytových rodinných a rekreačních domech. Jedná se o nejslabší profil eurookna, který má přístup celým oknem Uw 1,2  při zasklení okna Ug = 1,1.

 

 

 

 

Euro okna - profil IV 78

popis okna:

Tento typ profilu je nástupcem staršího profilu okna IV68. Má lepší tepelně izolační vlastnosti, stavební hloubka je 78 mm. Profil IV78 osazujeme sklem Ug 1,1 , Ug 1,0 a trojsklem Ug 0,7 a Ug 0,8 SOLAR+. Tepelný prostup celým oknem splňuje při osazení trojsklem Ug 0,7, normy pro nízkoenergetické a pasivní stavby (prostup celým oknem je při osazení trojsklem Ug 0,7  -  Uw =0,88 a při osazení dvojsklem Ug 1.1 -  Uw = 1,2 ). Výhoda a jedinečnost tohoto profilu je v rámové okapnici, která nezasahuje do spodní konstrukce okna.

 

 

 

Špaletové okno

Popis okna:

Špaletové okna jsou ideálním řešením pro zachování historického vzhledu budov. Moderní truhlářské stroje nám umožňují vyrobit přesné repliky historických oken avšak s vlastnostmi oken moderních.

Tam, kde je nutné zachování historického vzhledu budovy, je třeba používat odpovídající dřevěná okna. Nejlepším řešením pro takovou situaci jsou špaletová okna, která jsou někdy též označovaná jako kastlová okna. Naše špaletová okna vychází z požadavků zákazníků a památkářů. Před výměnou špaletových oken v památkových zónách a rezervacích konzultujeme provedení oken s Národním památkovým ústavem a Odbory památkové péče.

Našim zákazníkům v oblasti špaletových oken nabízíme:
- možnost výroby přesné repliky či kopie starých oken
- možnost výroby libovolného tvaru a barevného provedení
- demontáž starých oken a jejich ekologická likvidace
- výměna oken za nová včetně všech montážních a zednických prací
- ozdobné prvky, kličky a příslušenství na přání
- možnost vypracování projektu pro památkáře včetně výkresové dokumentace

 

 

 

Dveře

Popis dveří:

Pravé nebo levé dveře

Pro určení směru otevírání otočných (klasických) dveří se používá označení pravé či levé. Jak je rozlišit? Podívejte se na dveře tak, abyste viděli závěsy („panty“). Dle strany, na kterou se křídlo otvírá, se nazývá i orientace na pravé či levé dveře. Změnit orientaci stávajících dveří lze pouze se současnou změnou zárubně.

 

 
 

 

Kování

Dveřním kováním se nazývají souhrnně všechny kovové prvky, kterými jsou dveře osazeny – typicky se jedná o závěsy, zamykací mechanismus a kliku.

 

Závěsy neboli hovorově panty

Závěsy slouží k uchycení dveří do zárubně a jejich otáčení. Mohou být skryté nebo viditelné.

 

Klika

Po vzhledu dveřního křídla je na dveřích to nejnápadnější, čeho si všimneme. Než se pro některou kliku rozhodnete, dobře si ji vyzkoušejte. Tvar by měl umožňovat pohodlné ovládání, vzhled by měl ladit s dveřmi i celkovým pojetím interiéru.

 

Rozeta nebo štítek

Rozeta je součást kování. Kryje klíčovou dírku (některé druhy kování nemají rozetu ale tzv. štítek – ten je větší a spojuje a kryje nejen klíčovou dírku ale i otvor okolo kliky). Rozeta okolo klíčové dírky může být i bezpečnostní (na vchodových dveřích) z tvrdého kovu odolná proti odvrtání.

 

 

 

 

 

Zárubeň

Zárubeň (hovorově „futra“) je konstrukce pevně spojená s ostěním. Umožňuje správné doléhání dveří, umístění těsnění a jejich závěs. Druh se liší dle typu dveří, možností okolní konstrukce a požadovaného architektonického detailu. Mimo klasických existují zárubně tzv. bezfalcové, zárubně pro reversní dveře, zárubně pro dveře zásuvné, skryté zárubně apod.

 

Práh

Obecně je pojem práh používán pro konstrukci, která vyplňuje prostor pod dveřmi. Interiérové dveře dnes klasický práh nemívají. Mimo klasického způsobu („prkno mezi zárubní“) existuje i tzv. „padací práh“. Mezi zárubněmi se neplete žádná vystupující konstrukce, těsnění se vysouvá z dveřního křídla. Toto gumové těsnění vyplní mezeru pod dveřmi, jakmile křídlo zavřeme.

 

Ostění

Ostěním se nazývá zděná či sádrokartonová konstrukce okolo otvoru, kam bude vsazována zárubeň. Vrchní část ostění se častěji nazývá nadpraží.